Fikir Çatısı Proje Yarışması Başvurusu

Üniversitemizin Değerli Öğrencileri;

Üniversitemizde kayıtlı öğrencilerimizin ve akademik personel olarak çalışanların başvurduğu, 1 Temmuz 2015 yılında başlayan ve 36 ay süren “TÜBİTAK 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı” kapsamındaki “Girişimcinin Çatısı” isimli projemizin eğitimleri, siz değerli öğrencilerimizin/akademisyenlerimizin katılımıyla tamamlanmış bulunmaktadır.

Girişimcilik konusunda üniversite ve bölgede bilinç ve bilgi düzeyini artırarak girişimci adaylarını teşvik eden, onların gelişimlerine katkı sağlayan, bu yolla girişimcilik ekosistemine değer katan Merkezimizce, Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazanan öğrencilerimizin/akademisyenlerimizin projelerini hazırlayıp sunabilecekleri ödüllü bir yarışma planlanmıştır.

Söz konusu yarışmada, iş dünyasından değerli jüri üyeleri yer alacak ve sizlerin hazırladığı iş planlarınızı yenilikçilik, yapılabilirlik, sürdürülebilirlik ve sosyal etki açısından değerlendirecek ve değerlendirme neticesinde ilk üçe giren adaylar ödüllendirilecektir.

Girişimcilik ruhunuzu pekiştirmenize katkı verecek olan yarışma için şimdiden başarılar dileriz.

Söz konusu yarışma ile ilgili koşullar, aşamalar ve detay takvim aşağıda belirtilmiştir.

Fikir Çatısı Proje Yarışması 4 Aşamadan oluşmaktadır

  1. Aşama: 7-8 Mayıs 2018tarihlerinde, başvurular alınacak.

2.Aşama: 9 Mayıs 2018 tarihinde, başvurusu kabul edilenler, Genel, Teknoloji ve Sosyal Girişimcilik alanlarında belirlenen kategorilerde bir araya getirilecek, en az 3 en fazla 6 kişilik ekip oluşturmaları sağlanacak.

  1. Aşama: 2. aşamayı geçen ekip, 10 Mayıs 2018 tarihinde, belirledikleri kategorilerde mentor tarafından atölye çalışmasına alınacak. 11 Mayıs 2018 tarihinde de mentor eşliğinde iş planlarınızı hazırlamanız gerekecek.

4.Aşama: 3. aşamayı geçen ekipler, hazırladıkları iş planlarını, 14 Mayıs 2018 tarihinde, saat 13:00 de, AKGİM, ATEK, TOBB Antalya Genç Girişimciler Kurulu, YÖRSİAD, TEB. KOSGEB ve ANSİAD yetkililerinin yer aldığı jüriye sunacaklar.

Jüri, yenilikçilik, yapılabilirlik, sürdürebilirlik ve sosyal etki değerlendirme kriterlerine göre, ilk 3’e giren ekibi belirleyecek ve tüm katılımcıların huzurunda ilk 3’e giren ekip açıklanacak olup,

  1. Ekip 1500 TL,
  2. Ekip 1000 T.,
  3. Ekip 500 TL.

para ödülü ile ödüllendirilecek.

“Fikir Çatısı Proje Yarışması”na başvuran Üniversitemiz öğrencilerine/akademisyenlerine Katılım Sertifikası verilecek olup 1. 2. ve 3. gelen ekiplere de Fikir Çatısı Proje Yarışması Başarı Sertifikası verilecektir.

Yarışma Kategorileri:

Genel Kategori: Tüm sektörlere yönelik yenilikçi uygulama fikirlerinin alındığı bu kategoride bölgesel ve/veya ulusal verimliliğe, kalkınmaya ve istihdama katkı sağlayacak nitelikte girişim fikirleri aranmaktadır.

Bu kategori geleneksel iş kollarında (örnek:  lojistik, tarım, hayvancılık, gıda, hızlı tüketim, tekstil, sağlık vb.) verimlilik ve yenilikçi bakış sağlayacak uygulama fikirlerini kapsamaktadır.

Ayrıca özellikle bölgesel anlamda günlük yaşam kalitesini ve verimliliği arttıracak yenilikçi uygulama fikirleri de bu kategori altında değerlendirilmektedir (Enerji tasarrufu, çevrenin korunması vb.).

Teknoloji Kategorisi: Bu kategoride, yarışmacılar yenilikçi ve teknoloji tabanlı olmak koşuluyla her konuda ve diledikleri sektöre yönelik olarak proje teklifi getirebilirler. Konuların seçiminde ticari başarı şansına ve uygulanabilirliğe önem verilmelidir.

Bilişim sektöründe yenilikçi yazılım uygulamaları, elektronik sektörüne yönelik çözümler, biyoteknoloji alanında mühendislik ve teknolojik altyapıyı barındıran uygulamalar ile yenilenebilir enerji, çevre teknolojileri, ileri malzeme gibi teknolojiyi kullanan alanlarda fikir geliştirmeleri beklenir.

Sosyal Girişimcilik Kategorisi: Toplumsal sorunlara çözüm getirmeye yönelik yenilikçi fikirleri kapsamaktadır. Bu kategoride eğitim, sağlık, çevre, insan hakları, kalkınma gibi birçok alanda sosyal dönüşüm gerçekleştirme amaçlanmaktadır.

 

Kimler Başvurabilir?

“TÜBİTAK 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı” kapsamındaki  “Girişimcinin Çatısı” isimli projeye başvurarak, sertifika almaya hak kazanan Üniversitemiz öğrencileri/akademisyenleri, “Fikir Çatısı Proje Yarışması”na başvuru yapabileceklerdir.

 

Başvuru Adresi

* Fikir Çatısı Proje Yarışması’na katılacak olan Üniversitemiz öğrencileri/akademisyenleri, “Ön Başvuru Formları”nı, 8 Mayıs 2018 tarihi mesai bitimine kadar http://gurhanyalcin.com/fikircatisi/ adresinden online olarak doldurmuş olmaları gerekmektedir.

 

ÖNEMLİ NOTLAR

  • Başvuru, proje bilgi ve dokümanlarının teknik aksaklıklar nedeni ile Merkezimize ulaşamaması durumunda,  AKGİM’in hukuken sorumluluğu bulunmamaktadır.

 

  • Duyurularda belirtilen gün ve saatten sonra teslim edilen projeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

  • Proje konularından ve fikirlerinden, projeyi sunan kişiler sorumlu olup, bunlarla ilgili yasal hiçbir sorumluluk AKGİM’e ait değildir.

 

 

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ GİRİŞİMCİLİK VE İŞ GELİŞTİRME UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (AKGİM)

İletişim : 0.242.227 53 10

Akdeniz Üniversitesi Enstitüler Binası A Blok 4. Kat

http://girisimcinincatisi.akdeniz.edu.tr/